مدارس در استرالیا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. مدارس دولتی معمولاً برای شهروندان یا دانش آموزانی است که والدین آن‌ها اقامت استرالیا را کسب کرده‌اند. اغلب دانش آموزان خارجی تمایل دارند، در مدارس خصوصی شبانه روزی تحصیل کنند و بدین ترتیب بدون حضور والدین نیز امکان تحصیل برای آنان فراهم می‌باشد. البته والدین در صورتی که تمایل داشته باشند می‌توانند فرزند خود را همراهی کنند.

استرالیا در حال حاضر به والدین کودکی که در مدارس خصوصی آن تحصیل می‌کند و همچنین خواهر و برادر کوچک‌تر از ۱۸ سال ویزای همراه اعطا می‌کند. این ویزا با نام ویزای گاردین (Guardian) استرالیا شناخته می‌شود.

دانش آموزانی که سال نهم را به پایان رسانده‌اند، می‌توانند به راحتی وارد کالج‌های معروف استرالیا شوند.

شایان ذکر است دانش آموزان در این مقطع می‌توانند والدین خود را نیز به عنوان همراه در کنار خود تا اتمام سن ۱۸ سال داشته باشند.

کالج‌های استرالیا با ارائه بهترین خدمات آموزشی برای دانش آموزان و امکانات ورزشی و تفریحی، سعی در تعلیم و پرورش نیروی کار آمد و آگاه دارند.

شایان ذکر است که کالج‌های استرالیا به جز تحصیل به تمام زوایای پرورشی دانش آموزان می‌پردازد. بدین معنی که دانش آموزان در این کالج‌ها استعدادیابی می‌شوند، چه در زمینه هنر و موسیقی و چه در زمینه ورزشی و همچنین گرایش‌های تحصیلی.

در نهایت دانش آموزان در مسیری قرار می‌گیرند که می‌توانند تصمیمات درستی در زمینه استعداد کاری، هنری و تحصیلی اخذ نمایند.

کالج‌های استرالیا نیز شامل کالج‌های خصوصی و دولتی می‌شود که اغلب کالج‌های خصوصی بهترین خدمات آموزشی را ارئه می‌دهند.

در حال حاضر هزینه تحصیل در کالج‌های استرالیا سالانه بین ۱۸ تا ۲۵ هزار دلار استرالیا می‌باشد. هزینه تقریبی زندگی یک دانش آموز در استرالیا نیز، در سال حدود ۱۵ تا ۱۸ هزار دلار استرالیا می‌باشد.

سن تحصیل در این کالج ها نیز بین ۱۵ تا ۱۸ سال می باشد و دانش آموزان بعد از اخذ دیپلم اگر تصمیم به ورود به دانشگاه دارند می‌توانند یک دوره فاندیشن را بگذرانند.

افرادی که دوره فاندیشن را می‌گذرانند به راحتی می‌توانند وارد دانشگاه شوند و علاوه بر تقویت زبان انگلیسی دیگر دوره ها را گذرانده و به راحتی وارد دانشگاه می‌شوند.

از جمله پیش نیازهای ویزای داشجویی استرالیا در مقطع کارشناسی، دارا بودن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی است.

برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا شخص متقاضی باید موفق به کسب نمره ۶ در آزمون آیلتس گردد. در بین ۴۳ دانشگاه معتبر فعال در استرالیا،‌ ۸ دانشگاه برتر آن همواره در رتبه بندی‌های جهانی مابین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

شایان ذکر است در صورتی که متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های استرالیا از نظر معدل و یا دانش زبان انگلیسی در سطح قابل قبول از نظر دانشگاه قرار نداشته باشند، ابتدا باید در دوره‌های Foundation شرکت نمایند.

مقطع کارشناسی در استرالیا ۴ سال است و هزینه این مقطع بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متقاضی متفاوت است اما به صورت میانگین هزینه‌های تحصیل از سالی ۲۰ هزار دلار استرالیا شروع می‌شود.

با توجه به اینکه دانشجویان مقطع لیسانس اجازه ۴۰ ساعت کار در طی ۲ هفته را دارند می‌توانند بخشی از هزینه‌های زندگی خود در استرالیا را از این طریق تامین نمایند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد،‌ شخص متقاضی ویزای تحصیلی استرالیا باید ابتدا یک مدرک لیسانس معتبر و مدرک زبان آیلتس با نمره ۶.۵ ارائه دهد.

برای اخذ پذیرش در بعضی از دانشگاه‌های استرالیا علاوه بر مدارک ذکر شده به توصیه نامه نیز احتیاج است.

جالب است بدانید دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تا زمانی که به امور تحصیلی آنها خدشه وارد نشود، اجازه کار به صورت نامحدود را دارند و این امر قطعاً در زمینه جبران هزینه‌های تحصیل و زندگی در استرالیا کمک قابل توجهی خواهد بود.

یکی از مزیت‌های تحصیل کارشناسی ارشد در استرالیا سهولت ورود به مقطع دکتری در دانشگاه‌های این کشور است.

هزینه‌های تحصیل در دوره‌های فوق لیسانس به صورت میانگین از سالی ۲۵ هزار دلار استرالیا شروع می‌شود.

اخذ بورسیه های تحصیلی معمولاً در مقطع دکترا امکان پذیر می باشد و استرالیا در زمینه تحقیق و پژوهش بودجه فراوانی صرف می کند. در صورتی که دانشجو موفق به دریافت بورسیه کامل یا فول فاند شود، می تواند تمامی هزینه های تحصیل و زندگی خود در استرالیا تأمین نماید.

  •     ارائه و ترجمه ریز نمرات تحصیلی ۱۲ ساله
  •     ارائه و ترجمه مدارک تحصیلی قبلی
  •     ارائه مدرک زبان معتبر
  •     ارائه و ترجمه مدارک شناسایی
  •     ارائه پاسپورت
  •     ارائه ۴ قطعه عکس
  •     ارائه و ترجمه سوابق کاری

البته برای تحصیل در مدارس استرالیا به این نکته توجه داشته باشید که مدارک تحصیلی چند سال اخیر مورد نیاز می‌باشد و نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیز نمی‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.