ویزای الکترونیکی

روند دریافت ویزا و گذرنامه درکشورهای توسعه یافته متفاوت است، در کشورهای پیشرفته ویزای الکترونیکی برای مسافران صادر میشود. سفر رفتن یکی از دلپذیر ترین کارهایی است که می‌توان در ایام تعطیلات و بیکاری انجام داد.

بسیاری از افراد سفرهای داخلی و گردش در مکان‌های طبیعی و تاریخی ایران را دوست دارند و بسیاری دیگر به دنبال سفرهای خارجی و برون مرزی هستند. انجام سفرهای خارجی نیاز به ملزوماتی دارد که از آن‌ها می‌توان به داشتن گذرنامه و پاسپورت، داشتن روادید و ویزا و به همراه داشتن مبلغی با ارز کشور مقصد نام برد.

بسیاری از کشورها با داشتن پاسپورت معتبر توانسته‌اند که تعداد بیشتری از کشورها را بدون ویزا برای شهروندان خود در دسترس کنند. بسیاری نیز از جمله ایران، حتما باید برای کشورهای خارجی ویزا تهیه شود. گرفتن ویزا و صدور آن در اکثر کشورها توسط سفارتخانه‌ها انجام شده و مسافران و یا نمایندگان آنها از سوی آژانس‌های مسافرتی باید برای دریافت ویزا به سفارتخانه‌ها مراجعه کنند.
اما روند صدور ویزا با پیشرفت امکانات و در دسترس تر شدن اینترنت کمی متفاوت شده است. تعدادی از کشورهای پیشرو در زمینه گسترش تکنولوژی با ارائه ویزاهای الکترونیکی گامی بزرگ برای راحتی مسافرین برداشته‌اند. در این مطلب قصد داریم به معرفی ویزای الکترونیکی بپردازیم.

ویزای الکترونیکی چیست؟

ویزای الکترونیکی همان ویزای عادی است که تمامی امکانات و قابلیت های ویزای عادی را نیز شامل می‌شود و تنها در نحوه صدور آن تفاوت ایجاد شده است. برای تهیه ویزای الکترونیکی دیگر نیاز نیست که شخص، خود به محل صدور ویزا برود و درخواست بدهد و تنها کافی است تا با در دست داشتن مدارک مورد نیاز و اسکن دیجیتالی آن‌ها اقدام به ثبت درخواست ویزا نماید.

تمامی مراحل ثبت درخواست از جمله پر کردن فرم‌ها و فیلد‌های مورد نظر کشور مقصد، ارسال مدارک مورد نیاز، پرداخت هزینه ثبت درخواست و گرفتن ویزا به شکل الکترونیکی انجام شده و نیاز نیست برای دریافت آن حتی از خانه خارج شوید.

شما می‌توانید با پرینت ویزای خود وارد کشور مقصد شوید. در نظر داشته باشید تا زمانی که برای کشوری ویزا تهیه نکرده باشید، تهیه بلیت هواپیما، رزرو تور یا هتل و هر کار دیگری بیهوده و ریسکی است. زیرا تا زمانی که شما ویزا را در دست نداشته باشید نمی‌توانید وارد کشور مقصد شوید و ممکن است این امر باعث دیپورت شدن شما و دردسر برایتان شود. از لحظه‌ای که توانسته‌اید ویزا را دریافت کنید می‌توانید خود را مسافر آن کشور ببینید.

شرایط و ضوابط تهیه ویزای الکترونیکی
شرایط و نحوه گرفتن ویزای الکترونیکی می‌تواند از هر کشور به کشور دیگر متفاوت باشد. اما اشتراکات آن‌ها را می‌توان در مراحل زیر خلاصه کرد :

  • اعتبار داشتن پاسپورت شما حداقل باید 6 ماه باشد و در صورت داشتن اعتبار کمتر از این زمان، درخواست شما بدون عودت وجه پرداختی‌تان رد خواهد شد.
  • داشتن اسکن عکس پرسنلی از شخص (بدون خدشه و با پس زمینه سفید) و اسکن از تمامی صفحات گذرنامه الزامی است.
  • گذاشتن چک ضمانت بازگشت به کشور برای بسیاری از کشورها از جمله امارات متحده عربی الزامی است و این چک بعد از بازگشت به کشور و در هنگام خروج به شما بازگشت داده می شود.
  • در صورت تهیه ویزا و عدم سفر به کشور مورد نظر مبلغ پرداختی شما به شما عودت نخواهد شد و حتی ممکن است در برخی موارد مورد جریمه نیز واقع شوید.
  • در صورتی که مشکلی برای ورود به کشور مقصد نداشته باشید، درخواست شما مورد بررسی واقع می‌شود. معمولا درخواست ویزای جدید منوط به متعبر نبودن ویزای دیگری برای همان کشور است. پس دقت کنید که در زمان تهیه این ویزا حتما ویزاهای معتبر آن کشور را باطل کنید.
  • برای تهیه ویزای الکترونیکی زمان کمتری نسبت به تهیه به شکل حضوری لازم است زیرا ایستادن در صف‌های طولانی سفارتخانه و گرفتن تاییدیه های متعدد را ندارد. این ویزاها معمولا در 3 تا 7 روز کاری صادر شده و در صورت نبود هیچ مشکلی در سریع ترین زمان ممکن قابل چاپ و استفاده توسط مسافرین است.

گرفتن ویزای الکترونیکی یکی از سریع‌ترین و راحت‌ترین راه‌های سفر به کشورهای خارجی است. هر چند بسیاری از کشورها مانند انگلستان، اسپانیا، روسیه، فرانسه و خیلی‌های دیگر هنوز اعتقادی به این شکل صدور ویزا ندارند و به دلایل متعدد امنیتی آن را رد می‌کنند. اقدامتی البته برای بالا بردن امنیت صدور ویزای الکترونیکی مانند تشخیص‌های چندگانه و سنجش‌های بیومتریک و استفاده از کارت‌های اعتباری مشخص انجام شده است.
اما آن‌چه که ناگزیر به پذیرفتن آن هستند این است که این شکل درخواست و صدور ویزا مقدار زیادی از زمان و هزینه را کاهش می‌دهد. این کاهش هزینه و زمان نه تنها برای درخواست دهنده و مسافر بلکه برای کشور مقصد نیز وجود دارد. باید منتظر ماند و دید این ویزا به کجا خواهد انجامید.

با توجه به اینکه برای درخواست و تهیه این ویزاها نیاز به حضور شخص متقاضی نیست و این کار کاملا به شکل اینترنتی انجام می‌شود، اگر شما توانایی و فرصت انجام این کار را ندارید، می‌توانید این کار را به آژانس مسافرتی شیک پرواز محول کنید.