ویزای شينگن

منطقه شينگن

شينگن در واقع به منطقه‌اي از اروپا اشاره دارد، که تعداد 26 کشور عضوِ اين ناحيه، پاسپورت، ويزا و محدوديت‌هاي مرزي را براي اتباع خود حذف کرده‌اند. در معناي کلي اين منطقه از اروپا به عنوان کشوري واحد به شمار مي‌آيند .

ویزای شینگن چیست؟

برای ورود به منطقه شینگن نیازمند اخذ ویزای شینگن هستید. شما در‌واقع با داشتن ویزای شینگن، مجوز ورود به هر یک از 26 کشور این منطقه را طبق مدت زمان و شرایط مشخص شده در ویزای خود را خواهید داشت .
دلایل سفر شما به این منطقه، از عوامل تاثیرگذار در مشخص شدن نوع و مدت زمان اعتبار ویزای شینگن شما تلقی می‌گردد.

ویزای اتحادیه شینگن

ویزای اتحادیه اروپا، در واقع همان ویزای گردشگری اروپا می‌باشد. شما با داشتن این ویزا، امکان اقامت و سفر به مدت 90 روز در 6 ماه از سال در منطقه‌ی شینگن را خواهید داشت. دقت داشته باشید مدت زمان اقامت شما از لحظه‌ی ورود به این منطقه محاسبه می‌گردد.
ویزای اتحادیه شینگن خود براساس ماهیت سفرتان به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شود :

ویزای شینگن نوع A

این نوع ویزا به شما فقط این اجازه را خواهد داد، تا در یکی از فرودگاه‌های این ناحیه پرواز خودرا تعویض و به کشوری خارج از این ناحیه سفر کنید. در واقع ویزا شینگن تایپ A، یک نوع ویزای ترانزیت فرودگاهی می‌باشد. این ویزا فقط برای استفاده از فرودگاه‌های ناحیه شینگن معتبر می‌باشد، به هیچ عنوان با داشتن این ویزا، امکان خروج از فرودگاه را نخواهید داشت .

در صورت داشتن یکی از شرایط زیر، شما نیازی به گرفتن ویزای ترانزیت فرودگاهی نخواهید داشت :

  • دارای یک مجوز اقامت معتبر از ناحیه شینگن، اتحادیه اروپا و مناطق اقتصادی EU و EEA، شهرداری آندورا، کانادا، ژاپن، جمهوری سن مارینو و یا ایالات متحده آمریکا باشد .
  • دارای پاسپورت دیپلماتیک باشد .
  • جزو پرسنل پرواز تحت قرارداد کنوانسیون شیکاگو در هواپیمایی بین‌المللی باشد
  • عضوی از یک خانواده اتحادیه اروپا و یا شهروند سوییس باشد

ویزای شینگن نوع B

ویزای نوع B در واقع نوعی ویزای ترانزیتی می‌باشد، که به فرد این امکان را خواهد داد تا ظرف مدت 5 روز از طریق قطار یا خودرو، از کشورهای این ناحیه عبور کرده و به کشوری خارج از منطقه شینگن مرجعت نماید.

ویزای شینگن نوع C

ویزای نوع C در حقیقت امر ویزای کوتاه مدت برای سفر به منطقه شینگن می‌باشد. و شما مجاز به اقامت مبنی بر اهدافی نظیر گردشگری،رویداد ورزشی،رویداد فرهنگی و بازدید از اقوام در کشورهای عضو اتحادیه شینگن می‌باشید.ویزای نوع C خود بر مبنای سفر و دلایل اقامت شما به سه قسمت تقسیم می‌شود:

1- ویزای سینگل

طبیعتا از نوع اسم این ویزا چنین برداشت می‌شود، دارنده این ویزا، هر مدت زمان که اعتبار داشته باشد، حق ورود و خروج به این منطقه را یک‌بار خواهد داشت. برچسب ویزا معمولا با چنین عبارتی نمایش داده می‌شود

2 – ویزای دوبار ورود

این نوع ویزا در بسیاری از موارد هم‌چون ویزای سینگل می‌باشد. فرد دارندنده این ویزا این اجازه را خواهد داشت تا در بازه 180 روزه و تا زمان اعتبار ویزایش، دو بار به کشورهای این ناحیه وارد شود.

3 – ویزای مولتی‌پل شینگن

با داشتن این ویزا، شما می‌توانید بدون محدودیت در منطقه‌ی شینگن سفر یا اقامت داشته باشید. البته حتما این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که شما باداشتن این نوع ویزا قادر به اقامت 90 روز طی 6 ماه از سال خواهید بود .

اعتبار و ارزش ویزای شینگن

به دلیل عضویت کشورهای مطرح و معتبر در این منطقه، ویزای شنگن ارزش و اعتبار بالایی دارد. با شیک ‌پرواز همراه باشید تا اطلاعات جامعی از نحوه‌ی اخذ ویزای شینگن و چگونگی گرفتن وقت سفارت را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم .

کشورهایی عضو پیمان شینگن
کشورهای اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین، عضو پیمان شینگن هستند. “بزرگترین منطقه بدون نیاز به پاسپورت جهان” عنوانی است که در وب‌سایت رسمی شینگن، به این منطقه لقب داده است .