تور مشهد

شهر مشهد مزین به نام امام هشتم شیعیان، امام رضا (ع) است. به همین دلیل این شهر بیش از سایر شهر‌های ایران مورد توجه مسافر‌های داخلی و خارجی قرار گرفته است. اهمیت شهر مشهد تنها به جنبه زیارتی- مذهبی آن محدود نمی‌شود بلکه این شهر سرشار از جاذبه‌های دیدنی است.

دلایل ذکر شده سبب شده که شهر مشهد یکی از مهمترین قطب‌های گردشگری داخلی باشد. علاقه وافر مردم کشورمان به شهر مشهد موجب شده که همواره تور مشهد در جهت ایجاد یک سفر آسان و بی‌دغدغه دایر باشد

موقعیت جغرافیایی شهر مشهد

شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی است که با مساحتی بیش از 204 کیلومتر مربع یکی از کلان شهر‌های مهم ایران به حساب می‌آید. از نظر جمعیت شهری می‌توان شهر مشهد را چهارمین شهر پرجمعیت ایران دانست. مشهد در شمال شرقی ایران و در بین دو کوه بینالود و هزار مسجد واقع شده است.

این شهر از سمت شرق به شهر‌های سرخس و تربت جام، از غرب به چناران و نیشابور، از شمال به کلات ختم می‌شود. از نظر آب و هوایی شهر مشهد دارای آب هوایی معتدل و متمایل به سرد و خشک است که این تنوع آب هوایی، منجر به تنوع اقلیمی نیز شده است.

جاذبه‌های گردشگری تور مشهد

همانگونه که گفته شد وجود حرم امام رضا در شهر مشهد موجب توجه جهانیان به این شهر شده است. اما در این بین نباید از جاذبه‌های گردشگری مشهد مقدس غافل شد.

قبل از پرداختن به جاذبه‌های این شهر لازم به ذکر است که برای بهره بردن از این قبیل جاذبه‌ها حضور در تور مشهد می‌تواند بهترین انتخاب باشد. تور‌های مسافرتی همواره شرایطی را برای بهره بردن کامل مسافر‌ها از تمام نقاط گردشگری موجود در شهر فراهم می‌کنند.

طرقبه

افرادی که به دنبال تصاویر چشم نواز و زیبا هستند نباید دیدن طرقبه را از دست بدهند. باغ‌هایی با درختان سر به فلک کشیده در کنار جریان روان رودخانه موجب شده است که هر مسافری ساعاتی بدون دغدغه و سرشار از آرامش را در آنجا تجربه کند.

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی

شاهنامه فردوسی یک اثر فاخر جهانی است که به خوبی توانسته ارزش‌های حماسی ایران زمین را به تصویر بکشد. هر کسی که یک بیت از اشعار شاهنامه را خوانده باشد بی‌تاب زیارت قبر شاعر این اثر بی‌نظیر است. مقبره این شاعر بزرگ در طوس، تنها سی دقیقه با شهر مشهد فاصله دارد.

علاقمندان شعر و ادب به راحتی با حضور در تور مشهد می‌توانند در کنار مقبره این شاعر بزرگوار با حماسه‌های رستم و سهراب تجدید خاطره کنند. لازم به ذکر است در محوطه این آرامگاه همچنین مقبرۀ مهدی اخوان ثالث و محمدرضا شجریان نیز به چشم می‌خورند. در نهایت افرادی که به دیدن موزه و آثار تاریخی علاقمند هستند می‌توانند از موزه فردوسی نیز بازدید به عمل آورند.

موزه نادری

علاقمندان به تاریخ ایران زمین همواره به سرگذشت و تاریخ نادرشاه علاقه نشان داده‌اند. در شهر مشهد می‌توان به دیدن مجموعه تاریخی نادری رفت. نقطه عطف این مکان تاریخی مجسمه نادرشاه به همراه سربازانش است. همچنین در دو تالار این مجموعه می‌توان زندگی نامه‌ی نادر شاه و تاریخ سلسلۀ افشار را مرور کرد.

پارک علمی پروفسور بازیما

برای اهالی دانش نیز شهر مشهد جاذبه‌های مخصوص به خود را دارد. پارک علمی بازیما برای افراد علاقمند به آناتومی بدن، شرایطی را ایجاد کرده که بتوانند به راحتی به درون بدن انسان سفر کنند و با اسرار آن آشنا شوند. در این سفر علمی امکان عکس گرفتن با اعضای بدن نیز ممکن است. همچنین در این پارک انواع بازی‌های علمی نیز گنجانده شده است.

کلات نادری

کلات نادری در ارتفاعات شهر مشهد واقع شده به همین دلیل در گذشته یکی از امن‌ترین مکان‌ها به شمار می‌رفته است. در این کلات می‌توان از برج خورشید بازدید به عمل آورد. از طرفی می‌توان جاذبه‌های زندگی روستایی را در مجموعه روستا‌های کلات نادری به خوبی لمس کرد. حضور در تور مشهد می‌تواند شرایطی برای تجربه بهتر زندگی روستایی در این مکان ایجاد کند.

باغ گیاه‌شناسی

در باغ گیاهشناسی مشهد می‌توان گیاهان و گل‌های تمام اقلیم‌های مختلف ایران زمین را مشاهده کرد. این باغ در واقع مجموعه‌ای از نادرترین گیاهان ایران و جهان است. این مکان دیدنی شرایطی را برای آشنایی بیشتر با تنوع گونه‌های گیاهی فراهم کرده است.

گنبد هارونیه

گنبد هارونیه یادگاری از دوران پیش از اسلام است که می‌تواند جاذبه مناسبی برای افراد علاقمند به آثار تاریخی باشد. در بیرون این گنبد، سنگ یادبود امام محمد غزالی؛ فیلسوف ایرانی که در قرن پنجم هجری میزیسته قابل مشاهده است به همین دلیل عده‌ای معتقدند که این مکان به محل تدریس ایشان اختصاص داشته.

کلیسای مسروپ مقدس

شهر مشهد تنها به شیعیان اختصاص ندارد و در این شهر گروه کوچکی از ارامنه نیز زندگی می‌کنند. آشنایی با اعتقادات و نحوه عبادات ارامنه برای بسیاری از ایرانیان جذابیت دارد. گردشگری مشهد مسافران تور‌های خود را در راستای آشنایی با فرهنگ ادیان دیگر به دیدن این کلیسا تشویق می‌کند.

بازار رضا

یکی از فرهنگ‌های باب در بین ایرانیان خرید سوغاتی است. بازار رضا که در نزدیکی حرم امام رضا واقع شده، به علت تنوع سوغات و محصولات به یکی از جاذبه‌های این شهر تبدیل شده است.
تمامی موارد ذکر شده تنها بخشی از جاذبه‌های گردشگری کلانشهر مشهد است. در کنار موارد ذکر شده نباید از مکان‌های تفریحی این شهر مانند پارک آبی موج‌های آبی، اسکی روی آب و … نیز غافل شد.