تور شیراز

شیراز یکی از شهر‌های بزرگ ایران و کلان شهر زیبای این کشور و مرکز استان فارس است. تور شیراز، یکی از تور‌های پرطرفدار داخلی ایران است.

جمعیت شهر شیراز در سال 1395 خورشیدی بالغ بر 1565572 تن بوده که این رقم با احتساب جمعیت ساکن در حومه شهر به 1869001 تن می‌رسد. شیراز پس از تبریز و تهران سومین شهر ایران بوده که در سال 1296 خورشیدی نهاد شهرداری در آن تاسیس گردید. شهرداری شیراز به 11 منطقه مستقل شهری تقسیم شده و جمعاً بالغ بر 240 کیلومتر مربع را شامل می‌شود.

موقعیت شهر شیراز

شهر شیراز، مرکز استان فارس؛ به طول 40 کیلومتر و عرضی متفاوت بین 15 تا 30 کیلومتر است. مساحت آن 1268 کیلومتر مربع و به شکل مستطیل می‌باشد.
این شهر از لحاظ جغرافیایی در جنوب غربی ایران و در بخش مرکزی فارس واقع شده است. اطراف شیراز را رشته کوه‌های نسبتاً مرتفعی به شکل حصاری استوار، احاطه کرده‌اند. این شهر از سمت غرب به کوه دراک و از سمت شمال به کوه‌های بمو، سبزپوشان، چهل مقام و باباکوهی محدود شده است.

آب و هوای شهر شیراز

میانگین دمای هوای شیراز در تیر ماه (گرمترین ماه سال) 30 درجه سانتی‌گراد، در دی ماه (سردترین ماه سال) 5 درجه سانتی‌گراد، در فروردین ماه 17 درجه سانتی‌گراد و در مهر ماه 20 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. همچنین میانگین سالانه دمای هوای این شهر 18 درجه سانتی‌گراد و میزان بارندگی سالیانه شهر شیراز 337 میلی‌متر است.

ویژگی‌های قومیتی مردم شیراز

مردم شیراز زبان فارسی را با لهجه شیرازی تکلم می‌کنند. در میان بانوان، زنان خانه‌دار و در میان مردان، کسانی که کار آزاد دارند آشنایی بیشتری با این لهجه دارند. ظهور دو شاعر بزرگ فارسی نو، حافظ و سعدی باعث تاثیرپذیری تمام جنبه‌های زندگی مردم شیراز از عصر مغول به پس از آثار این شاعران شد. به گونه‌ای که باعث افول گویش مردمان این شهر و حکم فرما شدن فارسی نو در این شهر شد.

سوغاتی‌های شیراز در سفر با تور شیراز

مسقطی

مسقطی نوعی خوراکی است که از ترکیب حلوا، مغز پسته و نشاسته تهیه می‌شود و از معروف‌ترین خوراکی‌های این خطه به حساب می‌آید. مسقطی در دیگر شهر‌های استان با کمی تفاوت تهیه می‌شود. این خوراکی خوشمزه می‌تواند یکی از مهمترین خوراکی‌هایی باشد که گردشگران از تور شیراز به سوغات می‌برند.

عرقیجات شیراز

شیراز از گذشته دارای باغ‌ها، تاکستان‌ها و زمین‌های کشاورزی فراوانی بوده که همین امر باعث شده تا این شهر در تهیه انواع عرقیجات طبیعی و گیاهی بسیار موفق باشد. شما می‌توانید عرق بهار نارنج، گلاب و …. را از سفر خود با تور شیراز تهیه کرده و به خانه بیاورید.

کتاب شعر

شیراز شهر شعرا است؛ بزرگترین شعرای شیرین زبان پارسی گوی، ‌زاده شیراز هستند و در همین شهر نیز دفن شده‌اند. شما می‌توانید برای همسر و عشق زندگی خود یک کتاب نفیس شعر مانند دیوان حافظ را تهیه کرده و برای هدیه دادن از این شهر با خود ببرید. این کتاب‌ها در مدل‌های مختلف، در جعبه‌های زیبا و جلد‌های فوق‌العاده نفیس وجود دارند.

قلم زنی

قلم زنی هنری است که استادکاران و هنرمندان متخصص، با وسایل خود شکل‌های زیبایی را روی انواع فلزات، نقره، مس، طلا و …ایجاد می‌کنند. این هنر در بازار‌های سنتی شیراز همچنان وجود دارد. شما می‌توانید یک ظرف زیبا را که با این هنر تزیین شده است تهیه کرده و به عنوان سوغات شیراز برای عزیزان خود به همراه ببرید

منبت کاری

در شیراز هنر‌های مختلف دستی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها منبت کاری است. منبت کاری هنر کار دستی روی چوب است. این هنر زیبا می‌تواند یک سوغاتی و یادگاری ماندگار از تور شیراز باشد که وقتی آن را می‌بینید به یاد شیراز و زیبایی‌هایش می‌ا‌فتید.