تور تبریز

تبریز کلان‌شهری با پیشینه تاریخی 4500 ساله و سومین شهر بزرگ ایران است. تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی و بزرگ‌ترین قطب اقتصاد و گردشگری در شمال غربی ایران به شمار آید.
بنا‌های تاریخی این شهر از انواع مدارس تاریخی، موزه‌ها، مساجدی با معماری زیبا، بازار‌های قدیمی، پل‌ها و آرامگاه‌های مشاهیر شعر و ادب و عرفان است.

تبریز؛ شهر اولین‌ها

یکی از جذابیت‌های تاریخی و فرهنگی در مورد تبریز این است که این شهر را شهر اولین‌ها می‌نامند؛ دلیل این نامگذاری، تاسیس برخی از نخستین مراکز اقتصادی، اداری، آموزشی و علمی به سبک جدید و وقوع برخی وقایع به‌عنوان اولین‌ها در تبریز است.

از جمله اولین‌های ایران در شهر تبریز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اولین مدرسه ناشنوایان
  • اولین سینما
  • اولین اتاق تجارت
  • اولین مدرسه به سبک نوین
  • اولین مرکز تلفن
  • اولین چاپخانه
  • اولین کتابخانه عمومی
  • اولین برج آتش‌نشانی
  • اولین پایگاه لرزه‌نگاری
  • اولین نظمیه

آب وهوای تبریز

شهر تبریز در جلگه تبریز واقع شده است و از شمال با کوه پکه چین، از شرق با گردنه پایان، از جنوب با دامنه‌های رشته‌کوه سهند و از غرب با دشت تبریز همسایه است. این موقعیت جغرافیایی باعث شده است، این شهر، تابستان‌هایی خنک و زمستان‌هایی بسیار سرد داشته باشد. تبریز در طول سال، دمای هوایی از منفی 4 تا مثبت 35 درجه سانتی‌گراد را تجربه می‌کند. بنابراین بهترین زمان سفر به تبریز فصل‌های بهار و تابستان است.

فرهنگ مردم تبریز

مردم تبریز، مردمانی شاد، سخت‌کوش، شجاع، پای‌بند به عقاید مذهبى، مهمان‌نواز و میهن‌دوست هستند. مردم تبریز با وجود تجربه بسیاری از پیشرفت‌های اقتصادی، اجتماعی و امکانات شهرنشینی، بسیاری از رسوم سنتی خود را حفظ کرده‌اند.

برخی از این رسوم عبارت‌اند از:

عاشیق‌خوانی، تکم‌گردانی، خانه‌تکانی، بایرام پایی، چهارشنبه خاتون و قاباخلاما یا آیین پیشواز از ماه مبارک رمضان.

جاذبه‌های گردشگری تبریز

تبریز ده‌ها بنای تاریخی و یادبود را در خود جای داده است که با انتخاب تور تبریزِ آژانس لیاناپرواز، امکان دیدار از مهم‌ترین آن‌ها برای شما فراهم شده است. برخی از این ابنیه مشهور تاریخی عبارتند از: مسجد جامع تبریز، ارگ علیشاه، ربع رشیدی، مدرسه اکبریه، بقعه سید ابراهیم، موزه آذربایجان، کلیسای ارامنه‌گریگوری، ایل‌گلی و پارک کوهستانی عون بن علی. در ادامه با ویژگی‌های چند جاذبه گردشگری تبریز آشنا می‌شویم.

بازار بزرگ تبریز

بازار بزرگ تبریز با مساحتی در حدود یک کیلومتر مربع، 5500 حجره، 20 راسته، 25 تیمچه، 35 سرا، یک مدرسه، یک حمام، یک مسجد و یک کاروانسرا را در خود جای داده است. بازار سرپوشیده تبریز، بزرگ‌ترین مجموعه آجری به هم پیوسته دنیا است که سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می‌کند.

مسجد کبود تبریز

مسجد کبود یکی از زیباترین مساجد تاریخی ایران است که با وجود آسیبی که در زلزله سال 1193 قمری دیده است، همچنان شکوه‌مندی خود را حفظ کرده است. این مسجد به دلیل رنگ کاشی‌های فیروزه‌ای که دارد به مسجد آبی نیز شهرت دارد. مسجد کبود در زمان ابومظفر جهانشاه قراقویونلو ساخته شده است.

مقبره‌الشعرا تبریز

مقبره الشعرا یا قبرستان سرخاب، گورستانی تاریخی به قدمت 800 سال و مدفن 400 شاعر، عارف، ادیب و افراد نامدار ایران و خطه آذربایجان است. از افراد سرشناسی که در این مقبره دفن شده‌اند می‌توان به: محمد حسین شهریار، اسدی طوسی، خاقانی شروانی، مجذوب علیشاه و استاد میرزا طاهر خوش‌نویس تبریزی اشاره کرد.